Washington State High School Football Scores, Sept. 8-10

title=

Emerald Ridge players prepare to resume play after a time out in the season opener at Sparks Stadium in Puyallup Washington on September 2, 2022.

Cheyenne Boone/The News Tribune

WEEK 2

Live high school football score updates from South Sound and beyond. Games at 7 p.m. unless otherwise indicated.

PRE-MATCH READING

Week 1: What we learned from the start of high school football season in the South Sound

How South Sound High School Football’s Top Rookies Fared in Week 1

TNT Athlete of the Week Poll (August 29-September 3)

TNT Games of the Week Poll, Week 2

SCORES FROM PREVIOUS WEEKS

Week 1

220902 cb puyallup vs emerald ridge_1070.jpg
Emerald Ridge wide receiver Brandon Snell (11) waves an Emerald Ridge Jaguars flag in the air before the start of the season opener at Sparks Stadium in Puyallup Washington on September 2, 2022. Cheyenne Boone Cheyenne Boone/The News Tribune

SCHEDULE THURSDAY (8 SEPTEMBER)

ITS SOUTH

4A SPSL

Bethel vs. Bellarmine Prep

Olympia vs. Emerald Ridge

Non-league

Black Hills vs. North Thurston

Bothell v Central Kitsap

Charles Wright vs. Wishkah Valley, 5 p.m.

Kentwood versus Peninsula

Mount Rainier vs. Kentlake, 6 p.m.

Mount Si against Spanaway Lake

Shelton vs. White River

Silas vs. Enumclaw

AROUND THE STATE

Fort Vancouver vs. Hoquiam, 6 p.m.

Lakeland, Idaho vs. West Valley of Spokane

Redmond vs. Foster

_DSC7121.jpg
Graham-Kapowsin High School players run onto the field before the game. The Eagles faced Rogers in a 4A SPSL football game on Thursday, Sept. 1 at Art Crate Field in Spanaway, Washington. Lauren Smith [email protected]

FRIDAY (SEPTEMBER 9) SCHEDULE

ITS SOUTH

4A SPSL

Puyallup vs. Graham-Kapowsin

Rogers de Puyallup v South Kitsap

Sumner vs. Curtis

Non-league

Auburn Riverside vs. North Creek

Auburn vs. Mercer Island

Bainbridge vs. Auburn Mountainview

Stunt Christian against Elma

Chief Leschi vs. North Beach

Eastmont vs. Timberline

Eatonville vs. Orting

Federal Way vs. Thomas Jefferson

Fife vs. Squalicum

Foss vs. Interlake

Gig Harbor versus Bonney Lake

Legacy vs. Stadium

Kelso vs. Capital

Kennedy Catholic vs. Highline

Kentridge v Kent Meridian

Lincoln of Tacoma vs. Skyline

Mount Tahoma versus Eastlake

Muckleshoot Tribal vs. Darrington

North Kitsap vs. Tumwater

R.A. Long vs. Franklin Pierce

Rochester vs. Kingston

Sequim vs. Tenino

Sound Christian vs. Northwest Christian of Lacey

Steilacoom vs. North Mason

Toledo vs. Rainier

Vashon Island versus Sultan

Yelm vs. Union

AROUND THE STATE

Aberdeen v Montesano

Anacortes vs. Port Angeles, 6 p.m.

Bishop Murphy vs. Lynden Christian

Arlington vs. Marysville-Getchell

Astoria (Oregon) vs. Mark Morris

Battleground against Centralia

Bellevue vs. Lake Stevens

Bellingham vs. Meadowdale, 5 p.m.

Bishop Blanchet against O’Dea

Bremerton vs. Klahowya, 6:30 p.m.

Brewster vs Kashmir

Chelan vs. Meridian

Cle Elum-Roslyn vs. Dayton-Waitsburg

Cleveland vs. Ingraham

Colfax vs. Chewelah

College Place vs. River View

Columbia of Hunters vs. Northport

Columbia of White Salmon vs. Stevenson

Curlew vs Republic

Davenport vs. Oroville

East Jefferson vs. King’s

East Valley of Spokane vs. Lakeside of Nine Mile Falls

East Valley of Yakima vs. Naches Valley

Ellensburg vs. Davis

Entiat vs. Almira-Coulee-Hartline

Ephrata vs. Quincy

Everett vs. Mariner

Vancouver Evergreen vs. Hockinson

Ferris vs. Cheney

Garfield-Palose vs. Tekoa-Rosalia

Glacier Peak against Camas

Goldendale vs. Catholic Seton

Grandview vs Wapato

Granite Falls vs. Friday Harbor, 6:30 p.m.

Hanford vs. Chiawana

Hermiston (Oregon) vs. Richland

Highland against Lake Roosevelt

Inchelium vs. Cusick

Inglemoor vs. Liberty of Issaquah

Jackson vs. Juanita

Kalama vs. Castle Rock

Kamiak v. Edmonds-Woodway, 8 p.m.

Kamiakin vs. Moses Lake

Kellogg (Idaho) vs. Deer Park

Kennewick vs. Walla Walla

King’s Way Christian vs. Ilwaco

Kiona-Benton vs. Columbia of Burbank

Kittitas-Thorp vs. Manson

The Center vs. Woodland

La Salle vs. Omak, 6 p.m.

Lakeside of Seattle vs. Chief Sealth

Lewis and Clark vs. Central Valley

Lewiston (Idaho) vs. Clarkston

Liberty Christian vs. Touchet, 3 p.m.

Lindbergh vs. Hazen

Lynden vs. WF West

Lynnwood vs. Shorewood

Mary Walker vs. Wellpinit, 3 p.m.

Marysville-Pilchuck vs. Stanwood

Mead versus the university

Morton–White Pass vs. White Swan

Moscow (Idaho) vs. Pullman

Mount Spokane versus Ridgeline

Mount Vernon vs. Burlington-Edison

Mountlake Terrace vs. Snohomish

Nathan Hale vs. Seattle Lincoln, 5 p.m.

Newport of Bellevue vs. Cascade of Everett, 6 p.m.

Newport vs Priest River (Idaho)

North Central vs. Colville

North West Christian of Colbert vs. Reardan

Ocosta vs. Toutle Lake

Okanogan vs. Selah

Onalaska vs. Napavin

Pasco v Southridge

Valley of Pe Ell-Willapa against Adna

Pomeroy vs. DeSales

Prairie vs. Hudson’s Bay

Prosser vs. Zillah

Rainier Beach vs. Seattle Prep

Raymond South Bend vs. Wahkiakum

Renton vs. Olympic

Ridgefield vs. Mountain View, 4:30 p.m.

Riverside vs. Shadle Park

Spokane Rogers vs. Medical Lake

Roosevelt vs. Garfield, 7:45 p.m.

Royal vs. Othello

Sammamish vs. Cedarcrest

Sehome vs. Blaine

Shorecrest vs. Monroe

Skyview against the Columbia River

Soap Lake vs. Pateros, 6 p.m.

South Whidbey v Coupeville

St. Maries (Idaho) vs. Freeman

Sunnyside Christian vs. Yakama Nation Tribal, 4 p.m.

Sunnyside vs. Post Falls, Idaho

Tonasket versus Leavenworth Waterfall

Toppenish vs Washougal

Tri-Cities Prep vs. Asotin

Wahluke against goalkeeper

Waterville-Mansfield v. Selkirk, 3 p.m.

Wenatchee vs. Mount Baker, 6 p.m.

West Valley of Yakima against Juneau-Douglas-Thunder Mountain (Alaska)

Wilbur-Creston-Keller vs. Kendrick (Idaho)

_DSC7230.jpg
Lakes High School wide receiver and defensive back David Wells (6) warms up before a football game against Kentwood on Friday, September 2, 2022 at French Field in Kent, Wash. Lauren Smith [email protected]

SATURDAY SCHEDULE (SEPTEMBER 10)

ITS SOUTH

Non-league

Clover Park vs. Life Christian

Lakewood vs. Washington, 4 p.m.

River Ridge vs Lakes

Tahoma vs. Woodinville, 5 p.m.

Todd Beamer vs. Decatur, 1 p.m.

AROUND THE STATE

Bellevue Christian vs. Cedar Park Christian

Crescent vs. Taholah, 4 p.m.

Eastside Catholic vs. Ballard, 5 p.m.

Forks vs. La Conner, 2 p.m.

Gonzaga Prep vs. St. John’s (Washington, DC), noon

Granger vs. Mabton, 1 p.m.

Issaquah versus Lake Washington

Liberty Bell vs. Lummi Nation, 3 p.m.

Mossyrock vs. Quilcene, 1 p.m.

Neah Bay vs. Naselle, 5 p.m.

Nooksack Valley vs. Connell, 1 p.m.

Oak Harbor vs. Ferndale, 6 p.m.

Oakville v. Quinault Lake, 5 p.m.

Sedro-Woolley vs. Eisenhower, 2 p.m.

West Seattle vs. Franklin, 2 p.m.

Winlock vs. Concrete, 2 p.m.

Jon Manley covers high school sports for The News Tribune. A McClatchy President’s Award winner and a graduate of Gonzaga University, Manley has been covering the South Sound sports scene since 2013. Born and raised in Tacoma.

Profile photo of Lauren Smith

Lauren Smith covers University of Washington athletics for The News Tribune. She previously covered high school sports for TNT and The Olympian, beginning in 2015, before moving to pace with the Seattle Mariners ahead of the 2019 season. She is a graduate of UW and Emerald Ridge High School.